EXXONMOBIL ANCHORAGE TANK FARM
PORT ALLEN, LA — n-Hexane
Facility Information
| Facility Name | EXXONMOBIL ANCHORAGE TANK FARM |
| Industry Sector | Petroleum Bulk Terminals |
Chemical Information
| Chemical Name | n-Hexane |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 1420 LAFITON LN |
| City | PORT ALLEN |
| State | Louisiana |
| County | WEST BATON ROUGE PARISH |
| ZIP Code | 70767 |
| Coordinates | 30.47512, -91.22113 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 372 lbs |
| Fugitive Air | 12 lbs |
| Stack Air | 360 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.