TURNER INDUSTRIES GROUP LLC
PORT ALLEN, LA — Zinc (fume or dust)
Facility Information
| Facility Name | TURNER INDUSTRIES GROUP LLC |
| Industry Sector | Fabricated Metals |
Chemical Information
| Chemical Name | Zinc (fume or dust) |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 2180 LA HWY 1 S |
| City | PORT ALLEN |
| State | Louisiana |
| County | WEST BATON ROUGE PARISH |
| ZIP Code | 70767 |
| Coordinates | 30.42481, -91.21704 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 255 lbs |
| Fugitive Air | 250 lbs |
| Stack Air | 5 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.