WESTLAKE CHEMICALS & VINYLS LLC
PLAQUEMINE, LA — Vinylidene chloride
Facility Information
| Facility Name | WESTLAKE CHEMICALS & VINYLS LLC |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Vinylidene chloride |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 26100 HWY 405 S |
| City | PLAQUEMINE |
| State | Louisiana |
| County | IBERVILLE PARISH |
| ZIP Code | 70764 |
| Coordinates | 30.27314, -91.18028 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 272 lbs |
| Fugitive Air | 259 lbs |
| Stack Air | 13 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.