ALON REFINING KROTZ SPRINGS INC
KROTZ SPRINGS, LA — Lead And Lead Compounds
Facility Information
| Facility Name | ALON REFINING KROTZ SPRINGS INC |
| Industry Sector | Petroleum |
Chemical Information
| Chemical Name | Lead And Lead Compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | PBT |
Location
| Address | HWY 105 S |
| City | KROTZ SPRINGS |
| State | Louisiana |
| County | ST. LANDRY PARISH |
| ZIP Code | 70750 |
| Coordinates | 30.56559, -91.76265 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 254 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 38 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.