RIVERSIDE FRACTIONATION PLANT
GEISMAR, LA — Cyclohexane
Facility Information
| Facility Name | RIVERSIDE FRACTIONATION PLANT |
| Industry Sector | Natural Gas Processing |
Chemical Information
| Chemical Name | Cyclohexane |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 10280 HIGHWAY 75 |
| City | GEISMAR |
| State | Louisiana |
| County | ASCENSION PARISH |
| ZIP Code | 70734 |
| Coordinates | 30.21523, -91.04378 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 199 lbs |
| Fugitive Air | 194 lbs |
| Stack Air | 5 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.