MULTI-CHEM GROUP GEISMAR LA FACILITY
GEISMAR, LA — Sodium nitrite
Facility Information
| Facility Name | MULTI-CHEM GROUP GEISMAR LA FACILITY |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Sodium nitrite |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 34523 TERMINAL CT. |
| City | GEISMAR |
| State | Louisiana |
| County | ASCENSION PARISH |
| ZIP Code | 70734 |
| Coordinates | 30.22917, -91.02449 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 0 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.