GEISMAR FABRICATION FACILITY
GEISMAR, LA — Chromium
Facility Information
| Facility Name | GEISMAR FABRICATION FACILITY |
| Industry Sector | Fabricated Metals |
Chemical Information
| Chemical Name | Chromium |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 36352 HIGHWAY 30 |
| City | GEISMAR |
| State | Louisiana |
| County | ASCENSION PARISH |
| ZIP Code | 70734 |
| Coordinates | 30.21158, -90.99718 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 2 lbs |
| Fugitive Air | 2 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.