SHELL CHEMICAL LP
GEISMAR, LA — Methanol
Facility Information
| Facility Name | SHELL CHEMICAL LP |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Methanol |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 7594 HIGHWAY 75 |
| City | GEISMAR |
| State | Louisiana |
| County | ASCENSION PARISH |
| ZIP Code | 70734 |
| Coordinates | 30.18221, -91.00756 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 298 lbs |
| Fugitive Air | 281 lbs |
| Stack Air | 17 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.