OCCIDENTAL CHEMICAL HOLDING CORP - GEISMAR PLANT
GEISMAR, LA — Ethylidene dichloride
Facility Information
| Facility Name | OCCIDENTAL CHEMICAL HOLDING CORP - GEISMAR PLANT |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Ethylidene dichloride |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 8318 ASHLAND RD |
| City | GEISMAR |
| State | Louisiana |
| County | ASCENSION PARISH |
| ZIP Code | 70734 |
| Coordinates | 30.19622, -90.96844 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 214 lbs |
| Fugitive Air | 38 lbs |
| Stack Air | 172 lbs |
| Water | 4 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.