PCS NITROGEN FERTILIZER LP
GEISMAR, LA — Copper compounds
Facility Information
| Facility Name | PCS NITROGEN FERTILIZER LP |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Copper compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | HWY 3115 & HWY 30 |
| City | GEISMAR |
| State | Louisiana |
| County | ASCENSION PARISH |
| ZIP Code | 70734 |
| Coordinates | 30.24189, -91.05052 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 186 lbs |
| Fugitive Air | 1 lbs |
| Stack Air | 6 lbs |
| Water | 167 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 12 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.