RUBICON LLC
GEISMAR, LA — Propylene oxide
Facility Information
| Facility Name | RUBICON LLC |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Propylene oxide |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 9156 HIGHWAY 75 |
| City | GEISMAR |
| State | Louisiana |
| County | ASCENSION PARISH |
| ZIP Code | 70734 |
| Coordinates | 30.19638, -91.01735 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 260 lbs |
| Fugitive Air | 240 lbs |
| Stack Air | 20 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.