HEXION INC
GEISMAR, LA — Silver compounds
Facility Information
| Facility Name | HEXION INC |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Silver compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 4338 HIGHWAY 73 |
| City | GEISMAR |
| State | Louisiana |
| County | ASCENSION PARISH |
| ZIP Code | 70734 |
| Coordinates | 30.21598, -91.01002 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 0 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.