OCCIDENTAL CHEMICAL HOLDING CORP
CONVENT, LA — Lead And Lead Compounds
Facility Information
| Facility Name | OCCIDENTAL CHEMICAL HOLDING CORP |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Lead And Lead Compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | PBT |
Location
| Address | 7377 HWY 3214 |
| City | CONVENT |
| State | Louisiana |
| County | ST. JAMES PARISH |
| ZIP Code | 70723 |
| Coordinates | 30.05567, -90.82962 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 342 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 1 lbs |
| Water | 341 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.