NAN YA PLASTICS CORP AMERICA
BATCHELOR, LA — Zinc compounds
Facility Information
| Facility Name | NAN YA PLASTICS CORP AMERICA |
| Industry Sector | Plastics and Rubber |
Chemical Information
| Chemical Name | Zinc compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 5561 NORMANDY RD |
| City | BATCHELOR |
| State | Louisiana |
| County | POINTE COUPEE PARISH |
| ZIP Code | 70715 |
| Coordinates | 30.83034, -91.64888 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 0 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.