LOUISIANA INTEGRATED POLYETHYLENE JV LLC
WESTLAKE, LA — Polycyclic aromatic compounds
Facility Information
| Facility Name | LOUISIANA INTEGRATED POLYETHYLENE JV LLC |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Polycyclic aromatic compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | PBT |
Location
| Address | 2201 OLD SPANISH TRL |
| City | WESTLAKE |
| State | Louisiana |
| County | CALCASIEU PARISH |
| ZIP Code | 70669 |
| Coordinates | 30.24517, -93.27673 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 251 lbs |
| Fugitive Air | 25 lbs |
| Stack Air | 11 lbs |
| Water | 214 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.