LACC LLC US/LOTTE CHEMICAL LOUISIANA LLC
WESTLAKE, LA — Xylene (mixed isomers)
Facility Information
| Facility Name | LACC LLC US/LOTTE CHEMICAL LOUISIANA LLC |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Xylene (mixed isomers) |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 2200 BAYOU D'INDE |
| City | WESTLAKE |
| State | Louisiana |
| County | CALCASIEU PARISH |
| ZIP Code | 70669 |
| Coordinates | 30.21179, -93.30863 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 547 lbs |
| Fugitive Air | 539 lbs |
| Stack Air | 8 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.