SASOL CHEMICALS (USA) LLC-LAKE CHARLES CHEMICAL COMPLEX
WESTLAKE, LA — Copper compounds
Facility Information
| Facility Name | SASOL CHEMICALS (USA) LLC-LAKE CHARLES CHEMICAL COMPLEX |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Copper compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 2201 OLD SPANISH TRAIL |
| City | WESTLAKE |
| State | Louisiana |
| County | CALCASIEU PARISH |
| ZIP Code | 70669 |
| Coordinates | 30.24517, -93.27673 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 175 lbs |
| Fugitive Air | 19 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 156 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.