WESTLAKE US 2 LLC
WESTLAKE, LA — 1,2-Butylene oxide
Facility Information
| Facility Name | WESTLAKE US 2 LLC |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | 1,2-Butylene oxide |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 1300 PPG DR |
| City | WESTLAKE |
| State | Louisiana |
| County | CALCASIEU PARISH |
| ZIP Code | 70669 |
| Coordinates | 30.25888, -93.26630 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 531 lbs |
| Fugitive Air | 530 lbs |
| Stack Air | 1 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.