WESTLAKE CHEMICALS & VINYLS LLC
WESTLAKE, LA — Trichloroethylene
Facility Information
| Facility Name | WESTLAKE CHEMICALS & VINYLS LLC |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Trichloroethylene |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 1600 VCM PLANT RD |
| City | WESTLAKE |
| State | Louisiana |
| County | CALCASIEU PARISH |
| ZIP Code | 70669 |
| Coordinates | 30.24984, -93.28767 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 198 lbs |
| Fugitive Air | 195 lbs |
| Stack Air | 3 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.