PHILLIPS 66 LAKE CHARLES REFINERY
WESTLAKE, LA — Hydrochloric acid (acid aerosols including mists, vapors, gas, fog, and other airborne forms of any particle size)
Facility Information
| Facility Name | PHILLIPS 66 LAKE CHARLES REFINERY |
| Industry Sector | Petroleum |
Chemical Information
| Chemical Name | Hydrochloric acid (acid aerosols including mists, vapors, gas, fog, and other airborne forms of any particle size) |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 2200 OLD SPANISH TRAIL |
| City | WESTLAKE |
| State | Louisiana |
| County | CALCASIEU PARISH |
| ZIP Code | 70669 |
| Coordinates | 30.24506, -93.27674 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 185 lbs |
| Fugitive Air | 14 lbs |
| Stack Air | 171 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.