WESTLAKE STYRENE LLC - STYRENE MARINE TERMINAL
SULPHUR, LA — Benzene
Facility Information
| Facility Name | WESTLAKE STYRENE LLC - STYRENE MARINE TERMINAL |
| Industry Sector | Chemical Wholesalers |
Chemical Information
| Chemical Name | Benzene |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 1820 PAK TANK RD |
| City | SULPHUR |
| State | Louisiana |
| County | CALCASIEU PARISH |
| ZIP Code | 70665 |
| Coordinates | 30.14873, -93.34296 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 174 lbs |
| Fugitive Air | 17 lbs |
| Stack Air | 157 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.