W R GRACE & CO-CONN GRACE
SULPHUR, LA — Nitric acid
Facility Information
| Facility Name | W R GRACE & CO-CONN GRACE |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Nitric acid |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 1800 DAVISON RD |
| City | SULPHUR |
| State | Louisiana |
| County | CALCASIEU PARISH |
| ZIP Code | 70665 |
| Coordinates | 30.15793, -93.33968 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 324 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 324 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.