PHILLIPS 66 CO GULF COAST LUBES PLANT
SULPHUR, LA — Polycyclic aromatic compounds
Facility Information
| Facility Name | PHILLIPS 66 CO GULF COAST LUBES PLANT |
| Industry Sector | Petroleum |
Chemical Information
| Chemical Name | Polycyclic aromatic compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | PBT |
Location
| Address | 1697 PAKTANK RD |
| City | SULPHUR |
| State | Louisiana |
| County | CALCASIEU PARISH |
| ZIP Code | 70665 |
| Coordinates | 30.14884, -93.34267 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 0 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.