US DOE WEST HACKBERRY SPR SITE
HACKBERRY, LA — n-Hexane
Facility Information
| Facility Name | US DOE WEST HACKBERRY SPR SITE |
| Industry Sector | Petroleum Bulk Terminals |
Chemical Information
| Chemical Name | n-Hexane |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 1450 BLACK LAKE RD |
| City | HACKBERRY |
| State | Louisiana |
| County | CAMERON PARISH |
| ZIP Code | 70645 |
| Coordinates | 29.99372, -93.39862 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 254 lbs |
| Fugitive Air | 9 lbs |
| Stack Air | 245 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.