EQUISTAR CHEMICALS LP - LAKE CHARLES POLYMERS
WESTLAKE, LA — Xylene (mixed isomers)
Facility Information
| Facility Name | EQUISTAR CHEMICALS LP - LAKE CHARLES POLYMERS |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Xylene (mixed isomers) |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 4101 LA HWY 108 |
| City | WESTLAKE |
| State | Louisiana |
| County | CALCASIEU PARISH |
| ZIP Code | 70669 |
| Coordinates | 30.18576, -93.32544 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 242 lbs |
| Fugitive Air | 242 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.