FIRESTONE POLYMERS LLC
SULPHUR, LA — Boron trifluoride
Facility Information
| Facility Name | FIRESTONE POLYMERS LLC |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Boron trifluoride |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 1801 E LA HWY 108 |
| City | SULPHUR |
| State | Louisiana |
| County | CALCASIEU PARISH |
| ZIP Code | 70665 |
| Coordinates | 30.18362, -93.32579 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 0 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.