MARINE INDUSTRIAL FABRICATION
NEW IBERIA, LA — Zinc compounds
Facility Information
| Facility Name | MARINE INDUSTRIAL FABRICATION |
| Industry Sector | Transportation Equipment |
Chemical Information
| Chemical Name | Zinc compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 4899 MARINA RD |
| City | NEW IBERIA |
| State | Louisiana |
| County | IBERIA PARISH |
| ZIP Code | 70560 |
| Coordinates | 29.94096, -91.83619 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 180 lbs |
| Fugitive Air | 130 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 50 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.