ORION ENGINEERED CARBONS-IVANHOE CARBON BLACK PLANT
FRANKLIN, LA — Carbonyl sulfide
Facility Information
| Facility Name | ORION ENGINEERED CARBONS-IVANHOE CARBON BLACK PLANT |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Carbonyl sulfide |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 7095 LA HWY 83 |
| City | FRANKLIN |
| State | Louisiana |
| County | ST. MARY PARISH |
| ZIP Code | 70538 |
| Coordinates | 29.83782, -91.55427 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 291 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 291 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.