BAYOU HOLDCO INC
NEW IBERIA, LA — Nonylphenol
Facility Information
| Facility Name | BAYOU HOLDCO INC |
| Industry Sector | Fabricated Metals |
Chemical Information
| Chemical Name | Nonylphenol |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 5200 CURTIS LN |
| City | NEW IBERIA |
| State | Louisiana |
| County | IBERIA PARISH |
| ZIP Code | 70560 |
| Coordinates | 29.94169, -91.84479 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 385 lbs |
| Fugitive Air | 385 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.