ENTERPRISE GAS PROCESSING LLC - NEPTUNE GAS PLANT
CENTERVILLE, LA — Benzene
Facility Information
| Facility Name | ENTERPRISE GAS PROCESSING LLC - NEPTUNE GAS PLANT |
| Industry Sector | Natural Gas Processing |
Chemical Information
| Chemical Name | Benzene |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 120 TRUNKLINE LN |
| City | CENTERVILLE |
| State | Louisiana |
| County | ST. MARY PARISH |
| ZIP Code | 70522 |
| Coordinates | 29.73426, -91.44198 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 165 lbs |
| Fugitive Air | 35 lbs |
| Stack Air | 120 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.