GULF COAST MARINE FABRICATORS INC.
ABBEVILLE, LA — Lead And Lead Compounds
Facility Information
| Facility Name | GULF COAST MARINE FABRICATORS INC. |
| Industry Sector | Fabricated Metals |
Chemical Information
| Chemical Name | Lead And Lead Compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | PBT |
Location
| Address | 500 ENGINEERS ROAD |
| City | ABBEVILLE |
| State | Louisiana |
| County | VERMILION PARISH |
| ZIP Code | 70510 |
| Coordinates | 29.89438, -92.11950 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 10 lbs |
| Fugitive Air | 10 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.