DUHON BROTHERS OIL CO INC
ABBEVILLE, LA — n-Hexane
Facility Information
| Facility Name | DUHON BROTHERS OIL CO INC |
| Industry Sector | Petroleum Bulk Terminals |
Chemical Information
| Chemical Name | n-Hexane |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 818 SOUTH HENRY STREET |
| City | ABBEVILLE |
| State | Louisiana |
| County | VERMILION PARISH |
| ZIP Code | 70510 |
| Coordinates | 29.96984, -92.14780 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 440 lbs |
| Fugitive Air | 110 lbs |
| Stack Air | 330 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.