DUHON BROTHERS OIL CO INC
ABBEVILLE, LA — Benzene
Facility Information
| Facility Name | DUHON BROTHERS OIL CO INC |
| Industry Sector | Petroleum Bulk Terminals |
Chemical Information
| Chemical Name | Benzene |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 818 SOUTH HENRY STREET |
| City | ABBEVILLE |
| State | Louisiana |
| County | VERMILION PARISH |
| ZIP Code | 70510 |
| Coordinates | 29.96984, -92.14780 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 185 lbs |
| Fugitive Air | 45 lbs |
| Stack Air | 140 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.