GULF COAST CHEMICAL LLC
ABBEVILLE, LA — Xylene (mixed isomers)
Facility Information
| Facility Name | GULF COAST CHEMICAL LLC |
| Industry Sector | Chemical Wholesalers |
Chemical Information
| Chemical Name | Xylene (mixed isomers) |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 220 JACQULYN ST |
| City | ABBEVILLE |
| State | Louisiana |
| County | VERMILION PARISH |
| ZIP Code | 70510 |
| Coordinates | 29.95576, -92.13909 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 320 lbs |
| Fugitive Air | 170 lbs |
| Stack Air | 140 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.