PELICAN PROCESSING PLANT
PATTERSON, LA — Ethylbenzene
Facility Information
| Facility Name | PELICAN PROCESSING PLANT |
| Industry Sector | Natural Gas Processing |
Chemical Information
| Chemical Name | Ethylbenzene |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 3609 HWY 90 W LOT 1 |
| City | PATTERSON |
| State | Louisiana |
| County | ST. MARY PARISH |
| ZIP Code | 70392 |
| Coordinates | 29.69552, -91.34813 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 235 lbs |
| Fugitive Air | 230 lbs |
| Stack Air | 5 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.