THE DOW CHEMICAL CO GRAND BAYOU OPERATIONS
PAINCOURTVILLE, LA — Chlorine
Facility Information
| Facility Name | THE DOW CHEMICAL CO GRAND BAYOU OPERATIONS |
| Industry Sector | Other |
Chemical Information
| Chemical Name | Chlorine |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 875 LOUISIANA HWY 70 SOUTH |
| City | PAINCOURTVILLE |
| State | Louisiana |
| County | ASSUMPTION PARISH |
| ZIP Code | 70341 |
| Coordinates | 30.00165, -91.06184 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 280 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 280 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.