BAKER HUGHES OILFIELD OPERATIONS LLC
MORGAN CITY, LA — Mercury compounds
Facility Information
| Facility Name | BAKER HUGHES OILFIELD OPERATIONS LLC |
| Industry Sector | Nonmetallic Mineral Product |
Chemical Information
| Chemical Name | Mercury compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | PBT |
Location
| Address | 100 FIRST STREET |
| City | MORGAN CITY |
| State | Louisiana |
| County | ST. MARY PARISH |
| ZIP Code | 70380 |
| Coordinates | 29.69052, -91.20764 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 0 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.