GULF ISLAND FABRICATION LLC
HOUMA, LA — Manganese
Facility Information
| Facility Name | GULF ISLAND FABRICATION LLC |
| Industry Sector | Fabricated Metals |
Chemical Information
| Chemical Name | Manganese |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 583 THOMPSON RD |
| City | HOUMA |
| State | Louisiana |
| County | TERREBONNE PARISH |
| ZIP Code | 70363 |
| Coordinates | 29.54294, -90.69744 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 95 lbs |
| Fugitive Air | 95 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.