JOHN W STONE OIL DISTRIBUTION LLC - FOURCHON FUEL DOCK
GOLDEN MEADOW, LA — Naphthalene
Facility Information
| Facility Name | JOHN W STONE OIL DISTRIBUTION LLC - FOURCHON FUEL DOCK |
| Industry Sector | Other |
Chemical Information
| Chemical Name | Naphthalene |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 150 20TH ST |
| City | GOLDEN MEADOW |
| State | Louisiana |
| County | LAFOURCHE PARISH |
| ZIP Code | 70357 |
| Coordinates | 29.12288, -90.21263 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 2 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 2 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.