HALLIBURTON PORT FOURCHON NORTH FACILITY
GOLDEN MEADOW, LA — Mercury And Mercury Compounds
Facility Information
| Facility Name | HALLIBURTON PORT FOURCHON NORTH FACILITY |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Mercury And Mercury Compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | PBT |
Location
| Address | 54 NORMAN DOUCET DR |
| City | GOLDEN MEADOW |
| State | Louisiana |
| County | LAFOURCHE PARISH |
| ZIP Code | 70357 |
| Coordinates | 29.13070, -90.21526 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 0 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.