HALLIBURTON PORT FOURCHON SOUTH FACILITY
GOLDEN MEADOW, LA — Zinc compounds
Facility Information
| Facility Name | HALLIBURTON PORT FOURCHON SOUTH FACILITY |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Zinc compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 182 NORMAN DOUCET DR |
| City | GOLDEN MEADOW |
| State | Louisiana |
| County | LAFOURCHE PARISH |
| ZIP Code | 70357 |
| Coordinates | 29.14287, -90.21742 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 122 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.