CHALMETTE REFINING LLC
CHALMETTE, LA — Polycyclic aromatic compounds
Facility Information
| Facility Name | CHALMETTE REFINING LLC |
| Industry Sector | Petroleum |
Chemical Information
| Chemical Name | Polycyclic aromatic compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | PBT |
Location
| Address | 500 W ST BERNARD HWY |
| City | CHALMETTE |
| State | Louisiana |
| County | ST. BERNARD PARISH |
| ZIP Code | 70043 |
| Coordinates | 29.93860, -89.96984 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 339 lbs |
| Fugitive Air | 57 lbs |
| Stack Air | 282 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.