FIVE STAR PRODUCTS INC.
NEW ORLEANS, LA — Nonylphenol
Facility Information
| Facility Name | FIVE STAR PRODUCTS INC. |
| Industry Sector | Nonmetallic Mineral Product |
Chemical Information
| Chemical Name | Nonylphenol |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 264 HORD ST |
| City | NEW ORLEANS |
| State | Louisiana |
| County | JEFFERSON PARISH |
| ZIP Code | 70123 |
| Coordinates | 29.94309, -90.19202 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 390 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 390 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.