FIVE STAR PRODUCTS INC.
NEW ORLEANS, LA — Lithium carbonate
Facility Information
| Facility Name | FIVE STAR PRODUCTS INC. |
| Industry Sector | Nonmetallic Mineral Product |
Chemical Information
| Chemical Name | Lithium carbonate |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 264 HORD ST |
| City | NEW ORLEANS |
| State | Louisiana |
| County | JEFFERSON PARISH |
| ZIP Code | 70123 |
| Coordinates | 29.94309, -90.19202 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 592 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 592 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.