DISCOVERY PRODUCER SERVICES: PARADIS FRACTIONATOR
PARADIS, LA — Benzene
Facility Information
| Facility Name | DISCOVERY PRODUCER SERVICES: PARADIS FRACTIONATOR |
| Industry Sector | Natural Gas Processing |
Chemical Information
| Chemical Name | Benzene |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 15849 OLD SPANISH TRL |
| City | PARADIS |
| State | Louisiana |
| County | ST. CHARLES PARISH |
| ZIP Code | 70080 |
| Coordinates | 29.85995, -90.45370 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 303 lbs |
| Fugitive Air | 210 lbs |
| Stack Air | 93 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.