SHELL NORCO CHEMICAL PLANT WEST SITE
NORCO, LA — Ammonia
Facility Information
| Facility Name | SHELL NORCO CHEMICAL PLANT WEST SITE |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Ammonia |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 16122 RIVER RD |
| City | NORCO |
| State | Louisiana |
| County | ST. CHARLES PARISH |
| ZIP Code | 70079 |
| Coordinates | 29.99877, -90.42783 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 272 lbs |
| Fugitive Air | 83 lbs |
| Stack Air | 41 lbs |
| Water | 149 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.