SHELL NORCO CHEMICAL PLANT
NORCO, LA — Cumene
Facility Information
| Facility Name | SHELL NORCO CHEMICAL PLANT |
| Industry Sector | Petroleum |
Chemical Information
| Chemical Name | Cumene |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 15536 RIVER RD |
| City | NORCO |
| State | Louisiana |
| County | ST. CHARLES PARISH |
| ZIP Code | 70079 |
| Coordinates | 29.99568, -90.41013 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 333 lbs |
| Fugitive Air | 332 lbs |
| Stack Air | 1 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.