ENTERPRISE GAS PROC LLC/NORCO FRACTIONATOR
NORCO, LA — Benzene
Facility Information
| Facility Name | ENTERPRISE GAS PROC LLC/NORCO FRACTIONATOR |
| Industry Sector | Natural Gas Processing |
Chemical Information
| Chemical Name | Benzene |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 15608 AIRLINE HWY |
| City | NORCO |
| State | Louisiana |
| County | ST. CHARLES PARISH |
| ZIP Code | 70079 |
| Coordinates | 30.00282, -90.38966 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 550 lbs |
| Fugitive Air | 120 lbs |
| Stack Air | 430 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.