BAYER CROPSCIENCE LP
LULING, LA — Phosphorus (yellow or white)
Facility Information
| Facility Name | BAYER CROPSCIENCE LP |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Phosphorus (yellow or white) |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 12501 RIVER RD |
| City | LULING |
| State | Louisiana |
| County | ST. CHARLES PARISH |
| ZIP Code | 70070 |
| Coordinates | 29.93048, -90.34684 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 121 lbs |
| Fugitive Air | 1 lbs |
| Stack Air | 120 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.