FMT SHIPYARD & REPAIR LLC
HARVEY, LA — Chromium
Facility Information
| Facility Name | FMT SHIPYARD & REPAIR LLC |
| Industry Sector | Other |
Chemical Information
| Chemical Name | Chromium |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 3640 PETERS RD |
| City | HARVEY |
| State | Louisiana |
| County | JEFFERSON PARISH |
| ZIP Code | 70058 |
| Coordinates | 29.85649, -90.06240 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 361 lbs |
| Fugitive Air | 361 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.